
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0550 in. (1.4 mm) Min Bore Diameter x 0.250 in. (1/4) Max Bore Depth x 0.0200 in. Projection x 0.1250 in. (1/8) Shank Diameter x 1.50 in. (1-1/2) Overall Length x 0.0010 in. Radius #28-72 Carbide Threading Tool
- Item Code: IT-050250
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading multiple thread pitches (ANSI, UN, and Metric 60°)
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- Corner radius profile
- Lockdown flat automatically locates tool on center
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Thread Size | 28-72 |
|---|---|
| TPI | 28-72 |
| Coating | None |
| Material | Carbide |
| Max Bore Depth | 0.250" (1/4) |
| Min Bore Diameter | 0.0550" (1.4 mm) |
| Overall Length | 1.50" (1-1/2) |
| Angle per Side | 30 |
| Neck Diameter | 0.0250" |
| Brand | Micro 100 |
| Included Angle | 60 |
| Centerline Offset | -0.0125" |
| Radius | 0.0010" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Projection | 0.0200" |
| Head Width | 0.050" |
| Offset | 0.012" |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |