
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0900 in. Min Bore Diameter x 0.600 in. Max Bore Depth x 0.0200 in. Projection x 0.1250 in. (1/8) Shank Diameter x 2.00 in. (2) Overall Length x 0.0020 in. Radius #28-56 AlTiN Coated Carbide Threading Tool
- Item Code: IT-080600X
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading multiple thread pitches (ANSI, UN, and Metric 60°)
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- Corner radius profile
- Lockdown flat automatically locates tool on center
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | Carbide |
|---|---|
| Projection | 0.0200" |
| Offset | 0.012" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Min Bore Diameter | 0.0900" |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| TPI | 28-56 |
| Brand | Micro 100 |
| Head Width | 0.080" |
| Included Angle | 60 |
| Max Bore Depth | 0.600" |
| Overall Length | 2.00" (2) |
| Radius | 0.0020" |
| Centerline Offset | 0.0175" |
| Coating | AlTiN |
| Neck Diameter | 0.0550" (1.4 mm) |
| Thread Size | 28-56 |
| Angle per Side | 30 |