
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2520 in. Min Bore Diameter x 1.750 in. (1-3/4) Max Bore Depth x 0.0550 in. Projection x 0.3125 in. (5/16) Shank Diameter x 3.00 in. (3) Overall Length x 0.0020 in. Radius #10-48 Carbide Threading Tool
- Item Code: IT-2301750
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading multiple thread pitches (ANSI, UN, and Metric 60°)
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- Corner radius profile
- Lockdown flat automatically locates tool on center
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Thread Size | 10-48 |
|---|---|
| Centerline Offset | 0.0738" |
| Coating | None |
| Material | Carbide |
| Projection | 0.0550" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Head Width | 0.230" |
| Max Bore Depth | 1.750" (1-3/4) |
| TPI | 10-48 |
| Min Bore Diameter | 0.2520" |
| Overall Length | 3.00" (3) |
| Angle per Side | 30 |
| Brand | Micro 100 |
| Included Angle | 60 |
| Neck Diameter | 0.1700" |
| Shank Diameter | 0.3125" (5/16) |
| Offset | 0.032" |
| Radius | 0.0020" |