
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3820 in. Min Bore Diameter x 2.000 in. (2) Max Bore Depth x 0.0850 in. Projection x 0.3750 in. (3/8) Shank Diameter x 4.00 in. (4) Overall Length x 0.0020 in. Radius #7-32 Carbide Threading Tool
- Item Code: IT-3602000
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading multiple thread pitches (ANSI, UN, and Metric 60°)
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- Corner radius profile
- Lockdown flat automatically locates tool on center
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Offset | 0.049" |
|---|---|
| TPI | 7-32 |
| Neck Diameter | 0.2700" |
| Radius | 0.0020" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Overall Length | 4.00" (4) |
| Brand | Micro 100 |
| Projection | 0.0850" |
| Angle per Side | 30 |
| Included Angle | 60 |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Thread Size | 7-32 |
| Material | Carbide |
| Centerline Offset | 0.1725" |
| Coating | None |
| Head Width | 0.360" |
| Max Bore Depth | 2.000" (2) |
| Min Bore Diameter | 0.3820" |