
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.04 Inch - 1/4 Inch Capacity, 3/8-24 Mount, HD Plain Bearing Drill Chuck
- Item Code: JCM6255
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
7BA-3/8" Plain Bearing Heavy Duty 1/4" Chuck
Features
Back To Top- Jaws Center-Ground for Absolute Straightness and Alignment.
- One-Piece Sleeve Eliminates Crack Between Driving Teeth Often Found in Other Designs.
- Through-Hardened Sleeve Teeth, Plus Hardened Nose and Keyholes Provide Outstanding Wear Resistance.
- Each Chuck 100% Inspected for Performance and Precision.
- T.I.R. .004�� Maximum at Half Capacity.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 2.23 in |
|---|---|
| Key Number | K7 |
| Long Description | 7BA-3/8" Plain Bearing Heavy Duty 1/4" Chuck |
| Maximum Capacity | 0.250 in |
| Model Number | 7BA 3/8 |
| Open Length | 1.74 in |
| Sleeve Outer Diameter | 1.33 in |
| UPC | 095456062559 |
| Application | Machine Tool |
| Weight (Catalog) | 0.44 lb |
| Country of Origin | China |
| Mount | 3/8-24 |
| Minimum Capacity | 0.04 in |
| Brand | Jacobs |
| Packaging | Boxed |
| Type | Chucks |