
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.0 Volt Rayovac Lithium CR2032 Coin Cell Battery (1 per Card)
- Item Code: KECR2032-1G
- Brand: Rayovac
- Unit Size: 1
Description
Energy dense power for your specialty devices. RAYOVAC® CR2032 Lithium Batteries provide lasting energy for key fobs, remote controls, medical devices, fitness trackers, bathroom scales, and more.
Sold in increments of 10 cards
Features
Back To Top- Rayovac electronic batteries provide high performance at a great price, keeping your specialty devices going strong
- For use in devices such as watches, calculators, remote controls and medical devices
Tech Specs
Back To Top| Battery Capacity | 220mAh |
|---|---|
| Battery Size Code | 2032 |
| Battery Technology | Lithium Manganese Dioxide |
| Battery Voltage | 3V |
| External Diameter | 20mm |
| External Height | 3.2mm |
| Type | Lithium Battery |
| Weight | 3.9g |
| Brand | Rayovac |