
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
40 mm x 250 mm Quick Change Manual Clamping Unit
- Item Code: KM40NCMS40S
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
Round Shank and Extended Length
Features
Back To Top- Manual clamp and unclamp
- Economical way to reduce machine downtime
- Easy to install on machine tool
- Rigid and compact
- All manual quick change clamping units accept either external on internal cutting tools
- Right or left hand tooling can be used interchangeably
- Clamping units support thru the tool coolant capabilities
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 250.00 mm |
|---|---|
| Overall Length (in.) | 9.8425" |
| Coolant Hole Diameter (mm) | 12.70 mm |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 1.5748" |
| Series | KM40 |
| Shank Type | Cylindrical |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 40.00 mm |
| Coolant Thru | Yes |
| Brand | Widia-Erickson |
| Coolant Hole Diameter (in.) | 0.5000" |