
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 Inch Power Drive Universal Extension Wrench, Metric
- Item Code: KT-6-10M-6
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Metric 6 Point, Standard & Tension Type €“ Extension
Tech Specs
Back To Top| Clearance Depth (E) | 9.5 mm |
|---|---|
| Nose End Diameter (D) | 15.1 mm |
| Shank Length (A) | 6 in; 152 mm |
| SKU Group Note | Universal wrenches must not be used with impact drivers. Maximum operating angle is 30°. |
| Socket Diameter (C) | 19.1 mm |
| Socket Length (B) | 20.6 mm |
| Tool Type | 7/16” Male Hex Universal Wrenches |
| Brand | Apex |
| Type | Universal Wrench |
| Hex Opening | 10 mm |