
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. 2-Shelf Flush Edges Writing Shelf Order Picking Truck
- Item Code: LG-2436-WSBRK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Convenient 12" long writing shelf and optional storage pocket adds to the versatility of this truck.
Features
Back To Top- 12 gauge shelves
- Top shelf available with 1-1/2" retaining lips or flush edges
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- Shelf Clearance: 25"
- Height: top shelf - 35", writing shelf - 39"
- 12" long writing shelf
- Also available with storage pocket
- 5" non-marking polyurethane wheels
- Two rigid and two swivel casters with wheel brakes
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Lip Flush | Flush Top Shelf |
| Ship Weight | 116 |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Freight Class | 175 |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Shelves | 2 Shelves |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Shelf Clearance | 25" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Features | Writing Shelf |