
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. Flush Top 2-Shelf 6 in. Polyurethane Wheels Welded Service Cart
- Item Code: LG-3048-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant durability in an economical shelf truck. All-welded and built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge shelves
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
|---|---|
| Shelves | 2 Shelves |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 175 |
| Lip Flush | Flush Top Shelf |
| Ship Weight | 138 |
| Shelf Clearance | 25" |