
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. Retatining Lips 2-Shelf 6 in. Polyurethane Wheels Welded Service Cart
- Item Code: LGL-2448-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant durability in an economical shelf truck. All-welded and built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge shelves
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Shelves | 2 Shelves |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Shelf Clearance | 25" |
| Ship Weight | 116 |
| Freight Class | 175 |
| Shelf Size WxL | 24" x 48" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |