
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. Retaining Lips Perforated Deck Welded Service Cart
- Item Code: LGLP-2448-BK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant's Perforated Steel Shelf Truck provides industrial strength with clean, smooth perforations that allow unwanted debris and moisture to pass through. All-welded construction with a durable powder coated finish. Made in the USA.
Features
Back To Top- 1-1/2" retaining lips on both top and; bottom shelves
- Non-marking 5" polyurethane casters
- Wheel brakes
- Overall height: 35"
- Shelf clearance: 25"
- All-welded construction
- Durable powder coated finish
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
|---|---|
| Shelf Size WxL | 24" x 48" |
| Ship Weight | 97 |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Shelf Clearance | 25" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |