
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. Left Hand Straight Toolholder
- Item Code: LGS34L
- Brand: Groove'N Turn
- Unit Size: 1
Description
Designed for CNC, Swiss and conventional machines. Toolholder includes: Y Clamp, S3808 Screw, W1005 Wrench and P0206 Pin. This toolholder is compatible with grooving, face grooving, threading and parting inserts. Use with Left Hand Inserts.
Tech Specs
Back To Top| Cut Type | Left Hand |
|---|---|
| Height | 3/4" |
| Product Type | Straight |
| Material | Steel - Heat Treated |
| Width | 3/4" |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Length | 4.8400" |
| Cutting Angle Degrees | 0 |
| Brand | Groove'N Turn |