
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18 in. x 32 in. Flush Top Shelf Ergonomic Adjustable Height Shelf Truck
- Item Code: LK1832-5PYBKAH
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Low deck utility cart helps to minimize bending and lifting. Height adjust-ability allows the deck height to be set in an ergonomic position for the user.
Features
Back To Top- 12 gauge steel shelves
- Kick-back style handle
- Top shelf available with 1-1/2" retaining lips or flush edges
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- Top deck height: 25" - 33" High in 2" increments
- Shelf clearance: 25" - 33"
- 5" non-marking polyurethane wheels
- 2 rigid, and 2 swivel casters with wheel brakes
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Shelf Clearance | 15"-23" |
|---|---|
| Lip Flush | Flush Top Shelf |
| Shelf Size WxL | 18" x 32" |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 175 |
| Ship Weight | 69 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |