
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Magnetic Standard Socket, 1/4 Inch Square Drive
- Item Code: M-1106
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Magnetic, Standard Length, 6 Point
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.111
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Diameter Nose End (B) | 5/16 in |
|---|---|
| Hex Opening | 3/16 in |
| Opening Depth (D) | 3/32 in |
| Brand | Apex |
| Socket Type Length | Standard |
| Opening Modifer | 6 Point Hex |
| Tool Type | 1/4” Square Drive Sockets, SAE |
| U-Guard | No |
| Overall Length (A) | 7/8 in |
| Diameter Drive End (C) | 1/2 in |
| Magnetism | Magnetic |
| Type | Socket |