
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12mm Magnetic Thin Wall Metric Standard Socket, 3/8'' Square Drive
- Item Code: M-12MM43
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Magnetic, Thin Wall, Standard Length
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.112
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Brand | Apex |
|---|---|
| Opening Depth (D) | 7.2 mm |
| Diameter Drive End (C) | 19.1 mm |
| Magnetism | Magnetic |
| Overall Length (A) | 38.1 mm |
| Type | Socket |
| Diameter Nose End (B) | 17.5 mm |
| Tool Type | 3/8” Square Drive Sockets, Metric |
| Hex Opening | 12 mm |
| Socket Type Length | Standard Thin Wall |
| U-Guard | No |
| Opening Modifer | 6 Point Hex |