
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch Hex Size, 2-9/32 Inch OAL, 1/4 Inch Square Drive Bit Holder, Magnetic
- Item Code: M-825
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
1/4€ Female Square Drive
Features
Back To Top- Proprietary Steel and Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Bit Life
- Cutting-edge Machining Process Results in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| In Column Note 1 | For 1/4” hex inserts; magnetic |
|---|---|
| Overall Length | 2-9/32 in; 58 mm |
| Brand | Apex |
| U-Guard | No |
| Magnetism | Magnetic |
| Tool Type | Bit Holders |
| Female Hex Size | 1/4 in |
| Square Drive | 1/4 in |
| Type | Bit Holder |