
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.9843 Inch Min Bore Diameter, 0.6299 Inch Shank Diameter, Right Hand Holder, M05 90, 3.4843 Inch Long, Indexable Boring Bar
- Item Code: M0590100
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
2.5591 Inch Max Bore Depth, TO.X 06T1., TO.X 090204 Insert Compatibility, Screw Holding Method
Tech Specs
Back To Top| Cartridge Compatibility | M05 20101, M05 20151 |
|---|---|
| Complete Insert Compatibility | TOGX 06T102EN-14; TOGX 06T102FN-12; TOGX 090204EN-14; TOGX 090204FN-12; TOHX 06T103EL-G06; TOHX 090204EL-G06 |
| Hand Holder | Right Hand |
| Insert Compatibility | TO.X 06T1..; TO.X 090204 |
| Maximum Bore Depth | 65mm |
| Maximum Bore Diameter | 63mm |
| Maximum Bore Diameter Using Triangle Insert Cartridge | 2.4803 Inch |
| Minimum Bore Diameter Using Triangle Insert Cartridge | 0.9843 Inch |
| Overall Length | 88.5mm |
| Toolholder Style | M05 90 |
| Minimum Bore Diameter | 25mm |
| Insert Holding Method | Screw |
| Insert Inscribed Circle | 7/32 Inch |
| Brand | Komet |
| Type | Indexable Boring Bar |
| Series | MicroKom |
| Shank Diameter | 16mm |