
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Magnetic Standard Socket, For Sheet Metal Screw, Self-Drilling And Tapping Screws, 1/4 Inch Square Drive
- Item Code: M1P12
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
6 Point & 6 Point Magnetic, for Predrilled Holes Self-Drilling and Tapping Screws
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.111
- Made in the USA - Quality and Availability
- Proprietary Steel and Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Tool Type | 1/4” Sq. Dr. Sockets For SAE Sheet Metal Screws |
|---|---|
| Socket Type Length | Standard |
| Magnetism | Magnetic |
| Opening Depth (D) | 1/4 in |
| Type | Socket |
| Hex Opening | 3/8 in |
| Diameter Drive End (C) | 5/8 in |
| U-Guard | No |
| Diameter Nose End (B) | 5/8 in |
| Opening Modifer | 6 Point Hex |
| Brand | Apex |
| Overall Length (A) | 1 in |