
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14mm 6-Point Magnetic Bolt Clearance Metric Long Socket, 3/8 Inch Square Drive
- Item Code: MB-14MM23
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Magnetic, 6 Point & Double Hex Long & Extra Long Length
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.112
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Type | Socket |
|---|---|
| U-Guard | No |
| Socket Type Length | Long |
| Diameter Nose End (B) | 22.2 mm |
| Opening Depth (D) | 11.1 mm |
| Brand | Apex |
| Diameter Drive End (C) | 22.2 mm |
| Magnetism | Magnetic |
| Tool Type | 3/8” Square Drive Sockets, Metric |
| Opening Modifer | 6 Point Hex |
| Hex Opening | 14 mm |
| Overall Length (A) | 50.8 mm |