
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. x 41 in. Powder Coated Steel Mobile Bench Cabinet with Heavy-Duty Drawer and Louvered Panel
- Item Code: MB-2436-HDFL-LP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. All-welded, heavy-duty construction. The top work surface is 41" high and is surrounded by a retaining lip on three sides (except Butcher Block tops).
Features
Back To Top- All-welded construction
- Work surface height: 41"
- Top work surface has retaining lip on three sides (except butcher block)
- Heavy-Duty Drawer measures 26"W x 20"D x 6"H
- Full-width recessed handle
- Padlock hasp
- 6" non-marking polyurethane wheels
- Two rigid and two swivel casters with floor locks
Tech Specs
Back To Top| Shelves | No Center Shelf |
|---|---|
| Freight Class | 175 |
| Brand | Little Giant |
| Work Surface Height | 41" |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Work Surface Size | 24" x 36" |
| Drawers | 1 Heavy Duty Drawer |
| Features | Louvered Panel |
| Ship Weight | 230 |
| Surfaces | Powder Coated Steel |