
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16-12 HSS Bright Finish 4-Flute H3 Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap
- Item Code: MCT 32455
- Brand: Morse Cutting Tools
- Unit Size: 1
Description
List No. 2046
Straight Flute-Hand Tap
Ground Thread – High Speed Steel
Bright Finish|Made in USA
Features
Back To TopStraight Flute hand taps are used for hand tapping and machine tapping in through holes or blind holes in a wide variety of materials.
Tech Specs
Back To Top| List Number | 2046 |
|---|---|
| Style | Hand Tap |
| Chamfer Length | 3 to 5 Threads |
| Diameter | 9/16" |
| Threads Per Inch | 12 |
| Coating | Bright |
| Number of Flutes | 4 |
| Type | General Purpose Drill |
| Brand | Morse Cutting Tools |
| Flute Type | Straight |
| Material | High Speed Steel |
| Thread Length | 1-21/32" |
| Chamfer | Plug |
| Overall Length | 3-19/32" |
| Thread Limit | H3 |