
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16-24 HSS Bright Finish 2-Flute H3 Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: MCT 33021
- Brand: Morse Cutting Tools
- Unit Size: 1
Description
List No. 2047
Spiral Point-Plug Taps|Ground Thread – High Speed Steel|Bright Finish
Spiral Point taps are designed for machine tapping in through holes in a wide variety of materials. The point ejects the chips ahead of the tap, eliminating chip disposal problems and greater tap core strength allowing for higher cutting speeds.
NOT RECOMMENDED FOR NON-FERROUS MATERIALS.
Made in USA
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Length | 3 to 5 Threads |
|---|---|
| Overall Length | 2-23/32" |
| Type | General Purpose Drill |
| Threads Per Inch | 24 |
| Style | Spiral Point |
| Coating | Bright |
| Flute Length | 1-1/8" |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Morse Cutting Tools |
| Diameter | 5/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Chamfer | Plug |
| Thread Limit | H3 |