
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch, 135 Degree Drill Point Anlge, TiAICr/TiSi Coated, Solid Carbide Taper Length Drill Bit
- Item Code: MDW01875HGS8
- Brand: Sumitomo
- Unit Size: 1
Description
Solid carbide provides better rigidity than high speed steel. It is extremely heat resistant and used for high-speed applications on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Titanium Aluminum chromium (TiAlCr) and titanium silicon (TiSi) is a super multi-layered coating. The TiAlCr/TiSi coating is used for general purpose applications without coolant thru
Features
Back To Top- Long Tool Life
- New cutting edge design and special DEX coating provide long tool life in a wide variety of work materials.
- Stable Chip Evacuation
- New flute design and wide chip pocket allows for excellent chip management and evacuation.
- Quiet Cutting & Stable Cutting
- Stable drilling with minimal vibration even in small machine applications
- Environmentally Friendly
- Compatible with MQL (Minimum Quantity Lubrication) Systems.
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter | 0.1875 Inch |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Metric Size | 4.76 mm |
| Brand | Sumitomo |
| Product Name | Long Drill |
| Shank Length | 1.9685 Inch |
| Coating/Finish | DEX |
| Series | MDW-HGS8 |
| Fractional Size | 3/16" |
| Overall Length Decimal | 4.1339" |
| Coolant Supply | Internal |
| Decimal Size | 0.1875" |
| Depth Diameter Ratio | 8xD |
| Length of Cut | 2.1654 Inch |