
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/64 Inch, 135 Degree Drill Point Angle, TiAICr/TiSi Coated, Solid Carbide Screw Machine Drill Bit
- Item Code: MDW03281GS2
- Brand: Sumitomo
- Unit Size: 1
Description
Solid carbide provides better rigidity than high speed steel. It is extremely heat resistant and used for high speed applications on cast iron, non ferrous materials, plastics, and other tough-to-machine materials.
Titanium Aluminum chromium (TiAlCr) and titanium silicon (TiSi) is a super multi-layered coating. The TiAlCr/TiSi coating is used for general purpose applications without coolant thru.
Features
Back To Top- Long Tool Life
- New cutting edge design and special DEX coating provide long tool life in a wide variety of work materials.
- Stable Chip Evacuation
- New flute design and wide chip pocket allows for excellent chip management and evacuation.
- Quiet Cutting & Stable Cutting
- Stable drilling with minimal vibration even in small machine applications
- Environmentally Friendly
- Compatible with MQL (Minimum Quantity Lubrication) Systems.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 1.4173 Inch |
|---|---|
| Shank Length | 1.7323 Inch |
| Coolant Supply | External |
| Overall Length | 3.2283 Inch |
| Product Name | Screw Machine Drill |
| Coating/Finish | Nano |
| End Type | Single |
| Depth Diameter Ratio | 2xD |
| Decimal Size | 0.3281" |
| Fractional Size | 21/64" |
| Series | MDW-GS2 |
| Shank Diameter | 0.3594 Inch |
| Point Angle | 135 Degree |
| Brand | Sumitomo |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Size | 8.33 mm |