
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch, 135 Degree Point Angle, TiAICr/TiSi Coated, Solid Carbide Jobber Drill
- Item Code: MDW05000HGS5
- Brand: Sumitomo
- Unit Size: 1
Description
Solid carbide provides better rigidity than high speed steel. It is extremely heat resistant and used for high speed applications on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Titanium Aluminum chromium (TiAlCr) and titanium silicon (TiSi) is a super multi-layered coating. The TiAlCr/TiSi coating is used for general purpose applications without coolant thru.
Features
Back To Top- Long Tool Life
- New cutting edge design and special DEX coating provide long tool life in a wide variety of work materials.
- Stable Chip Evacuation
- New flute design and wide chip pocket allows for excellent chip management and evacuation.
- Quiet Cutting & Stable Cutting
- Stable drilling with minimal vibration even in small machine applications
- Environmentally Friendly
- Compatible with MQL (Minimum Quantity Lubrication) Systems.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 4.0945 Inch |
|---|---|
| Shank Length | 2.4803 Inch |
| Brand | Sumitomo |
| Overall Length | 6.5748 Inch |
| End Type | Single |
| Metric Size | 12.70 mm |
| Series | MDW-HGS5 |
| Coating/Finish | Nano |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 0.5156 Inch |
| Fractional Size | 1/2" |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Coolant Supply | Internal |
| Depth Diameter Ratio | 5xD |
| Point Angle | 135 Degree |
| Product Name | Jobber Drill |