
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15.00mm (.5906) Carbide 5XD Drill
- Item Code: MDW1500HGS5
- Brand: Sumitomo
- Unit Size: 1
Description
MDW-HGS5 - 5XD drill for excellent chip management and long tool life (Internal coolant)
For use with Steel, Stainless Steel, Cast Iron and Exotic Material
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlCr/TiSi |
|---|---|
| Flute Length | 120.00mm |
| Overall Length | 185.00mm |
| Series | MDW-HGS |
| Shank Diameter | 15.00mm |
| Shank Length | 65.00mm |
| Point Angle | 135° |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.5906" |
| Brand | Sumitomo |
| Metric Diameter | 15.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Coolant Through | Yes |