
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 Inch, TiAICr/TiSi Coated, Solid Carbide Extra Length Drill Bit
- Item Code: MDW1563XHV12
- Brand: Sumitomo
- Unit Size: 1
Description
Solid carbide provides better rigidity than high speed steel. It is extremely heat resistant and used for high-speed applications on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Titanium Aluminum chromium (TiAlCr) and titanium silicon (TiSi) is a super multi-layered coating. The TiAlCr/TiSi coating is used for general purpose applications without coolant thru
Features
Back To Top- Deep hole drilling
- New flute shape with improved chip evacuation during deep drilling.
- High-efficiency drilling to depths of over 30 times drill diameter (Vf = 28 IPM).
- Stable deep hole drilling with double margin design
- Longer tool life
- Special DEX coating provides long tool life in a variety of work material.
- Eco-friendly
- Compatible with the MQL (Minimum Quantity Lubrication) system.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 2.3620 Inch |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 4.3700" |
| Shank Length | 1.8900 Inch |
| End Type | Single |
| Brand | Sumitomo |
| Product Name | Extra Long Drill |
| Series | MDW-XHV |
| Shank Diameter | 0.1570 Inch |
| Depth Diameter Ratio | 12xD |
| Coating/Finish | Nano |
| Decimal Diameter | 0.1560" |
| Fractional Diameter | 5/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 140 Degree |