
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Square Drive Universal Adapter, 3-1/16 Inch OAL
- Item Code: MF-55
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
3/8€ to 3/4€ Male Square
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.113
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
- Pin Lock Feature Provides Best Retention; Ball Lock Feature Provides Quicker Changes
Tech Specs
Back To Top| Largest Diameter | 1-1/4 in; 32 mm |
|---|---|
| Tool Type | 1/2” Sq. Dr. Universal Adapters |
| Brand | Apex |
| Type of Lock | Pin |
| Female Square | 1/2 in |
| U-Guard | No |
| Male Square | 1/2 in |
| Overall Length | 3-1/16 in; 78 mm |
| Type | Universal Wrench |