
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Cushion-Load Non-Slip Vinyl Matting Surface Instrument Cart with Total Lock Brakes
- Item Code: MIC-2436-5TL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
This cushion-load cart is ideally suited for transporting delicate equipment or sensitive devices.
Features
Back To Top- Top shelf measures 22"W x 36"L x 35"H
- Lower shelf measures 21-3/4"W x 29"L
- Non-Conductive, Sound-Deading Wood Composite Top Shelf
- Full-Perimeter Non-Marking Bumper on Top Shelf
- Non-Slip Vinyl Shelf Surfaces
- Top Shelf: 22"W x 36"L x 35"H
- Lower Shelf: 21-3/4" W x 29"L
- 1,000 lbs. Overall capacity
- Wheel Options:
- 9" Pneumatic (20" Shelf Clearance)
- 5" Non-marking Polyurethane (25" Shelf Clearance)
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Freight Class | 250 |
| Ship Weight | 83 |
| Shelf Clearance | 25" |
| Load Capacity | 1000 lbs |
| Caster Type | 4 Swivel |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Wheel Brakes | Total Lock Brakes |
| Work Surface Size | 24" x 36" |