
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. x 34 in. 2-Shelf Mobile Workstation with Louvered Panel
- Item Code: MW-2448-5TL-LP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
1,200 lbs. capacity. Top shelf is 34" high with a 1-1/2" retaining lip on 3 sides and front lip turned down. Bottom and middle shelves lip up on all 4 sides. All-welded construction features 12 gauge shelves.
Features
Back To Top- 1200 lbs. Capacity
- Top shelf height: 34"
- Top shelf has 1-1/2" retaining lip on three sides
- Bottom and middle shelves are lip up on all four sides
- 12 gauge steel shelves
- 6" polyurethan wheels
- Two rigid and two swivel casters with total lock brakes
Tech Specs
Back To Top| Wheel Brakes | Total Lock Brakes |
|---|---|
| Work Surface Height | 34" |
| Work Surface Size | 24" x 48" |
| Shelf Clearance | 24.5" |
| Brand | Little Giant |
| Features | Louvered Panel |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Ship Weight | 157 |
| Shelves | 2 Shelves |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |