
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Maintenance Workstation with Pegboard Panel
- Item Code: MWPB-2436-5TL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
1200 lbs. capacity. This maintenance workstation features a 16 gauge pegboard or louvered panel on the handle end, convenient for storing small parts or tools. Total lock swivel casters lock both the wheel and the swivel to keep the unit stationary while in use.
Features
Back To Top- Top shelf height: 34"
- 1-1/2" retaining lip on three sides
- Two rigid and two swivel casters with total lock brakes
- 5" non-marking polyurethane wheels
- Powder coated gray finish
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 1200 lbs |
|---|---|
| Work Surface Height | 34" |
| Work Surface Size | 24" x 36" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Wheel Brakes | Total Lock Brakes |
| Features | Pegboard Panel |
| Ship Weight | 102 |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Freight Class | 175 |