
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
VG Venture Gear VGPM9010 Behind The Head Earmuff
- Item Code: PYVGBH9010C
- Brand: Pyramex
- Unit Size: 1
Description
Venture Gear - Clamshell
Features
Back To Top- Can be worn with hard hats, shields and other PPE
- Adjustable and durable neckband
- Large soft foam earcups
- Earcups tilt for optimum comfort and efficiency
Tech Specs
Back To Top| ANSI code | ANSI S3.19 |
|---|---|
| Earmuff dimension | 14.5 x 15 x 12 cm |
| UPC | 811907029953 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Brand | Pyramex |
| Earcup color | blue & green |
| Hearing protection style | earmuff |
| HST | 3926.90.9995 |
| Noise reduction rating (NRR) | 22dB |
| Weight | 200 gm |
| CE | No |
| CSA | No |
| Earcup thickness | 3-5mm |