
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Forest Gray Polarized Lens/Black Frame Venture Gear Tensaw Glasses (60/Case)
- Item Code: PYVGSB323
- Brand: Pyramex
- Unit Size: 1
Description
Venture Gear - Tensaw - Black Frame/ Forest Gray Polarized Lens - Stylish half-frame high performance eyewear. Co-injected temples for snug, secure fit. Adjustable rubber nosepiece. Anti-fog, scratch resistant polycarbonate lens provides 99% UVA/B/C protection.
Features
Back To Top- Adjustable rubber nosepiece
- Co-injected temples for snug, secure fit
- Stylish half-frame high performance eyewear
- Anti-fog, scratch resistant polycarbonate lens provides 99% UVA/B/C protection
Tech Specs
Back To Top| UPC | 811907025757 |
|---|---|
| ANSI Code | ANSI Z87.1 |
| Brand | Pyramex |
| Lens Base | 8 Curve |
| Temples | Polycarbonate/Rubber |
| Case Quantity | 60 |
| CE | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Frame/Temple Color | Black |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame | Impact polycarbonate |
| Box Weight (lbs) | 3oz |
| Weight | 30g |
| Lens Color | Gray |
| Box Qty | 1 |
| Case Weight (lbs) | 11.9 |
| CSA | No |
| Lens Thickness | 2.0mm |
| Coating | Anti-Fog |
| HST | 9004.90.0000 |