
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. x 42 in. Work Height Mobile Workstation with Pegboard Panel
- Item Code: QC2448-TL2DRPB
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
12 gauge top shelf is 42" high, making this a perfect standing workstation. 16 gauge steel pegboard extends 24" above workbench.
Features
Back To Top- 12 gauge steel top shelf
- Top shelf height: 42"
- Two locking storage drawers
- Writing shelf measures 21"W x 12"D
- Sloped storage pocket below writing shelf
- Two rigid and two swivel casters with total lock brakes
- 5" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 1200 lbs |
|---|---|
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Wheel Brakes | Total Lock Brakes |
| Features | Pegboard Panel |
| Ship Weight | 217 |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Work Surface Height | 42" |
| Work Surface Size | 24" x 48" |