
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0700 in. Min Bore Diameter x 0.350 in. Max Bore Depth x 0.0200 in. Projection x 0.1875 in. (3/16) Shank Diameter x 1.50 in. (1-1/2) Overall Length x 0.002 in. Corner Radius #28-56 AlTiN Coated Carbide Quick Change Threading Tool
- Item Code: QIT-060350X
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading in bores .070" and larger
- Able to cut multiple thread pitches (ANSI, UN, & Metric 60°) with one tool
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- .002" tip radius
- Coolant fed enabled shank design
- Proprietary Micro-Quik quick change system maximizes productivity through reliable accuracy and locational repeatability
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Centerline Offset | -0.0337" |
|---|---|
| Neck Diameter | 0.0400" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 1.50" (1-1/2) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Length from Holder | 0.590" |
| Max Bore Depth | 0.350" |
| Head Width | 0.060" |
| Coating | AlTiN |
| Corner Radius | 0.002" |
| Projection | 0.0200" |
| TPI | 28-56 |
| Offset | 0.015" (1/64) |
| Brand | Micro 100 |
| Min Bore Diameter | 0.0700" |
| Thread Size | 28-56 |