
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1100 in. (2.8 mm) Min Bore Diameter x 0.750 in. (3/4) Max Bore Depth x 0.0250 in. Projection x 0.1875 in. (3/16) Shank Diameter x 2.00 in. (2) Overall Length x 0.002 in. Corner Radius #24-56 AlTiN Coated Carbide Quick Change Threading Tool
- Item Code: QIT-100750X
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading in bores .070" and larger
- Able to cut multiple thread pitches (ANSI, UN, & Metric 60°) with one tool
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- .002" tip radius
- Coolant fed enabled shank design
- Proprietary Micro-Quik quick change system maximizes productivity through reliable accuracy and locational repeatability
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Neck Diameter | 0.0750" (1.9 mm) |
|---|---|
| Brand | Micro 100 |
| Thread Size | 24-56 |
| Max Bore Depth | 0.750" (3/4) |
| Offset | 0.018" |
| Centerline Offset | 0.0062" |
| Corner Radius | 0.002" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Length from Holder | 1.090" |
| Overall Length | 2.00" (2) |
| Projection | 0.0250" |
| TPI | 24-56 |
| Coating | AlTiN |
| Head Width | 0.100" |
| Material | Carbide |
| Min Bore Diameter | 0.1100" (2.8 mm) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |