
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2520 in. Min Bore Diameter x 1.750 in. (1-3/4) Max Bore Depth x 0.0550 in. Projection x 0.3125 in. (5/16) Shank Diameter x 3.00 in. (3) Overall Length x 0.002 in. Corner Radius #10-48 Carbide Quick Change Threading Tool
- Item Code: QIT-2301750
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading in bores .070" and larger
- Able to cut multiple thread pitches (ANSI, UN, & Metric 60°) with one tool
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- .002" tip radius
- Coolant fed enabled shank design
- Proprietary Micro-Quik quick change system maximizes productivity through reliable accuracy and locational repeatability
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| TPI | 10-48 |
|---|---|
| Max Bore Depth | 1.750" (1-3/4) |
| Min Bore Diameter | 0.2520" |
| Neck Diameter | 0.1750" |
| Offset | 0.038" |
| Corner Radius | 0.002" |
| Length from Holder | 1.853" |
| Brand | Micro 100 |
| Centerline Offset | 0.0737" |
| Head Width | 0.230" |
| Projection | 0.0550" |
| Overall Length | 3.00" (3) |
| Shank Diameter | 0.3125" (5/16) |
| Coating | None |
| Hand Direction | Right Hand |
| Material | Carbide |
| Thread Size | 10-48 |