
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3820 in. Min Bore Diameter x 2.000 in. (2) Max Bore Depth x 0.0850 in. Projection x 0.3750 in. (3/8) Shank Diameter x 3.50 in. (3-1/2) Overall Length x 0.002 in. Corner Radius #7-32 AlTiN Coated Carbide Quick Change Threading Tool
- Item Code: QIT-3602000X
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading in bores .070" and larger
- Able to cut multiple thread pitches (ANSI, UN, & Metric 60°) with one tool
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- .002" tip radius
- Coolant fed enabled shank design
- Proprietary Micro-Quik quick change system maximizes productivity through reliable accuracy and locational repeatability
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Micro 100 |
|---|---|
| Centerline Offset | 0.1725" |
| Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Hand Direction | Right Hand |
| Min Bore Diameter | 0.3820" |
| Projection | 0.0850" |
| Corner Radius | 0.002" |
| Length from Holder | 2.353" |
| Thread Size | 7-32 |
| Head Width | 0.360" |
| Offset | 0.055" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Max Bore Depth | 2.000" (2) |
| Neck Diameter | 0.2750" |
| Overall Length | 3.50" (3-1/2) |
| TPI | 7-32 |