
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5120 in. (13 mm) Min Bore Diameter x 2.500 in. (2-1/2) Max Bore Depth x 0.1200 in. Projection x 0.5000 in. (1/2) Shank Diameter x 4.00 in. (4) Overall Length x 0.002 in. Corner Radius #5-32 Carbide Quick Change Threading Tool
- Item Code: QIT-4902500
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
UN Thread - Single Point Right Hand
Features
Back To Top- Designed for threading in bores .070" and larger
- Able to cut multiple thread pitches (ANSI, UN, & Metric 60°) with one tool
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Split geometry makes the tool as rigid as possible
- .002" tip radius
- Coolant fed enabled shank design
- Proprietary Micro-Quik quick change system maximizes productivity through reliable accuracy and locational repeatability
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Max Bore Depth | 2.500" (2-1/2) |
|---|---|
| TPI | 5-32 |
| Corner Radius | 0.002" |
| Offset | 0.078" (5/64) |
| Coating | None |
| Min Bore Diameter | 0.5120" (13 mm) |
| Centerline Offset | 0.2400" |
| Projection | 0.1200" |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Brand | Micro 100 |
| Hand Direction | Right Hand |
| Head Width | 0.490" |
| Thread Size | 5-32 |
| Length from Holder | 2.540" |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter | 0.3700" |
| Overall Length | 4.00" (4) |