
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch to 1/2 Inch Female Square Drive Bit Holder, Quick Releasing Chuck
- Item Code: QR-508
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Female Square Drive, Quick Releasing Chucks
Features
Back To Top- Proprietary Steel and Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Bit Life
- Cutting-edge Machining Process Results in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Socket Diameter (C) | 7/8 in; 22 mm |
|---|---|
| Type | Bit Holder |
| U-Guard | No |
| Opening Depth (F) | 61/64 in; 24 mm |
| Hex Opening | 1/4 in |
| Sleeve Diameter (E) | 3/4 in; 19 mm |
| Brand | Apex |
| Magnetism | Non-Magnetic |
| Square Drive (B) | 1/2 in |
| Tool Type | Bit Holders |