
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 in. Radius x 1-5/16 in. Dia. x 5/8 in. Wide M42 Cobalt Concave Radius Milling Cutter
- Item Code: R1563CAVM42
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Profile Ground Concave Radius Milling Cutter
Made in USA
Features
Back To Top- More teeth for faster cutting
- Better finish possible in many materials with profile ground
- Precision ground
- USA made Whitney quality
Tech Specs
Back To Top| UPC | 648672203642 |
|---|---|
| Fractional Cutting Diameter | 1-5/16" |
| Number of Teeth | 8 |
| Width Tolerance | 0.010" |
| Brand | Whitney Tool |
| Material | Cobalt |
| Metric Cutting Diameter | 33.3375 mm |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Coating | None |
| Tooth Configuration | Straight |
| OD Tolerance | +0.005", -0" |
| Cut Width | 5/8" |
| Radius Fractional | 5/32" |
| Shank Diameter Tolerance | +0", -0.0005" |
| Radius Tolerance | 0.002" |
| Shank Type | Weldon |