
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 in. Radius x 1-3/8 in. Dia. x 3/4 in. Wide Uncoated HSS Concave Radius Milling Cutter
- Item Code: R1875CAV
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Profile Ground Convex Radius Milling Cutters
Made in USA
Features
Back To Top- More teeth for faster cutting
- Better finish possible in many materials with profile ground
- Precision ground
- USA made Whitney quality
Tech Specs
Back To Top| UPC | 648672103652 |
|---|---|
| Brand | Whitney Tool |
| OD Tolerance | +0.005", -0" |
| Shank Diameter Tolerance | +0", -0.0005" |
| Fractional Cutting Diameter | 1-3/8" |
| Number of Teeth | 8 |
| Metric Cutting Diameter | 34.925 mm |
| Radius Fractional | 3/16" |
| Radius Tolerance | 0.002" |
| Width Tolerance | 0.010" |
| Coating | None |
| Shank Type | Weldon |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Shank Diameter | 3/4" |
| Tooth Configuration | Straight |
| Cut Width | 3/4" |
| Material | High Speed Steel |