
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 26 in. Fixed Height Open Base 6 in. Deep Lipped Ergonomic Work Height Platform Truck
- Item Code: RNLX6-3060-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
2000 lbs. capacity. Comfortable 12 gauge raised deck reduces bending and back strain. Removable push bar handle extends 14" the deck.
Features
Back To Top- 12 gauge steel deck
- Removable handle extends 14" above deck.
- Two rigid and two swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Adjustable or Fixed Height | Fixed Height |
|---|---|
| Ship Weight | 168 |
| Brand | Little Giant |
| Lip Flush | 6" Deep Lips |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Freight Class | 175 |
| Deck Height | 26" |
| Deck Size | 30" x 60" |