
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. Adjustable Height 24-34 in. Open Base 6 in. Deep Lipped Ergonomic Work Height Platform Truck
- Item Code: RNLX63060-6PYAH
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
2000 lbs. capacity. Comfortable 12 gauge raised deck reduces bending and back strain. Removable push bar handle extends 14" the deck.
Features
Back To Top- 12 gauge steel deck
- Removable handle extends 14" above deck.
- Two rigid and two swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Lip Flush | 6" Deep Lips |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Freight Class | 175 |
| Deck Size | 30" x 60" |
| Ship Weight | 175 |
| Adjustable or Fixed Height | Adjustable Height |
| Deck Height | 24" to 34" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |