
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Clear Ztek Safety Glasses W/ Rubber Temple Tips (12/Box, 300/Case)
- Item Code: S2510S
- Brand: Pyramex
- Unit Size: 1
Description
Ztek - Clear Frame/Clear Lens - Economical wrap-around single lens with panoramic view. Straight back flexible temples provide outstanding fit. Soft, non-slip rubber temple tips. Integrated nose piece. Lenses are coated for superior scratch resistance. Lenses provide 99% protection against harmful UV rays.
MUST ORDER IN BOX QUANTITY
Features
Back To Top- Integrated nosepiece
- Soft, non-slip rubber temple tips provide non-binding fit
Tech Specs
Back To Top| Bridge | 13mm |
|---|---|
| Frame/Temple Color | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Brand | Pyramex |
| Overall Length | 154mm |
| Series | Ztek |
| Type | Safety Glasses |
| Coating | Anti-Scratch |
| Lens Thickness | 2.5mm |
| Overall Width | 137.5mm |
| Lens Base | 10 Curve |
| Weight | 21 gm |