
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. x 48 in. Lipped Edges 2-Shelf Slat-Type Sides 3-Sided Shelf Truck
- Item Code: S2L-3048-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. Ideal for transporting or staging of bulkier materials.
Features
Back To Top- 12 gauge reinforced steel deck
- Pushbar handle on swivel caster end
- 6" x 2" non-marking polyurethane wheels
- Interior height: 48"
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 3600 lbs |
|---|---|
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lip |
| Deck Size | 30" x 48" |
| Freight Class | 175 |
| Brand | Little Giant |
| Shelf Clearance | 22.5" |
| Shelves | 2 Shelves |
| Ship Weight | 233 |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |