
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. x 48 in. Lipped Edges 3-Shelf Slat-Type Sides 3-Sided Shelf Truck
- Item Code: S3L-2448-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. Ideal for transporting or staging of bulkier materials.
Features
Back To Top- 12 gauge reinforced steel deck
- Pushbar handle on swivel caster end
- 6" x 2" non-marking polyurethane wheels
- Interior height: 48"
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Shelves | 3 Shelves |
| Deck Size | 24" x 48" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Freight Class | 175 |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Ship Weight | 234 |
| Shelf Clearance | 15" |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lip |