
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Clear Provoq Frame Safety Glasses W/ Clear Lens (12/Box, 300/Case)
- Item Code: S7210S
- Brand: Pyramex
- Unit Size: 1
Description
Provoq - Clear Frame/Clear Lens - Economical lightweight glasses offer superior protection. Rubber temples provide non-slip comfort. Soft nose piece provides comfort fit. Lenses are coated for superior scratch resistance. Offer 99% protection against harmful UV rays.
MUST ORDER IN BOX QUANTITY
Features
Back To Top- Superior comfort and fit
- Soft nose piece provides comfort fit
- Rubber temples provides non-slip comfort
- Offer 99.9% protection against harmful UV rays
- Lenses are coated for superior scratch resistance
- Economical lightweight glasses offer superior protection
Tech Specs
Back To Top| Bridge | 16.66mm |
|---|---|
| Overall Width | 136mm |
| Series | Provoq |
| UPC | 814992003990 |
| Brand | Pyramex |
| CE | No |
| Lens Thickness | 2.4mm |
| Temples | Polycarbonate |
| Case Quantity | 300 |
| Frame/Temple Color | Clear |
| Lens Base | 9 curve |
| Box Weight (lbs) | 0.88 |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Box Qty | 12 |
| Type | Safety Glasses |
| ANSI Code | ANSI Z87.1 |
| Case Weight (lbs) | 23 |
| Coating | Anti-Scratch |
| Country of Origin | Taiwan |
| Overall Length | 158mm |
| Weight | 24.9g |
| CSA | CSA Z94.3-07 |
| HST | 9004.90.0000 |