
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Hex Opening, 3/8 Inch Square Drive Universal Wrench, 1-57/64 Inch OAL, SAE
- Item Code: SA-122
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
6 Point & 12 Point
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.112
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Clearance Depth (E) | 3/8 in |
|---|---|
| Diameter Nose End (D) | 9/16 in |
| Overall Length (A) | 1-57/64 in |
| Socket Length (B) | 13/16 in |
| Brand | Apex |
| Tool Type | 3/8” Sq. Dr. Universal Wrenches, SAE |
| Type | Universal Wrench |
| Magnetism | Non-Magnetic |
| Opening Modifer | 6 Point Hex |
| Hex Opening | 3/8 in |
| Socket Diameter (C) | 3/4 in |
| U-Guard | No |
| Socket Type Length | Standard |